|
|
|
|
2024. 11. 13, szerda *** Fény született Dicsőszentmártonban
|
Kincsünk a néphagyomány!Maros megyei elemisták néptánc- és népdal fesztiváljaDicsőszentmárton - 2010. május 15. Bár viharokat és esős időt hirdettek a tévécsatornák, napsugaras reggel köszöntött Dicsőszentmártonra 2010. május 15-én, szombat reggel. Nem megszokott szombat ígérkezett, s e nap lezajlásának sikeréhez még a természet is segíteni igyekezett. A Traian Állami Főgimnázium magyar tanítóközössége napok óta készült, készítette a Maros megyei Tanfelügyelőség tervezte tevékenységsorozatba befoglalt rendezvényt. A megye 14 helységéből, 16 iskolából jelentkeztek tánccsoportok, furulyacsoportok, illetve népdalénekesek. 300 vendéggyerek és közel 100 helyi gyerek, kísérők és szülők sokasága töltötte be az iskola folyosóit, termeit a reggeli órákban. 8 és 9 óra között érkeztek a vendégek, a tanítók kijelölt termekbe kísérték a csoportokat, s jó házigazdához illően, kaláccsal fogadták a messziről érkezőket. Lassan szebbnél szebb, színesebbnél-színesebb ruhákba öltözve, vidáman és türelmetlenül gyülekeztek az udvaron. Csoportkép készült mindenkiről, aztán hosszú sorba sorakozva, rezesbandával az élen felvonultunk a város főterén. Micsoda élmény! A forgalom leállt, a gyerekhad pedig büszkén sétált végig a szülők és járókelők sorfala közt.
A Mihai Eminescu Művelődési Ház ez alkalommal szűknek bizonyult, sokan lábon, illetve a csarnokban állva hallgatták végig a köszöntő beszédeket. A fesztivált Fodor Sándor József, a dicsőszentmártoni Traian Gimnázium igazgatóhelyettese nyította meg, aki beszédében kiemelte a magyar népdal és néptánc tanítás fontosságát, jellegét, psziho-pedagógiai, illetve erkölcsi szempotjait világította meg: "Most, a XXI. században is felelősséget érzünk kilétünk, identitásunk iránt. A felelősségtudat kit erősebben, kit enyhébben birtokol, de meggyőződésem, hogy mindannyiunk lelkében él. Az elrejtett mag csak addig élettelen, míg nem kap csirára. Mihejt kihajt, csak nőni fog. A mi feladatunk az, hogy magot ültessünk, csiráztassunk, majd felügyeljük annak növekedését. A mai nap rendezvényének is ez a feladata, a már meglevő sok kis csirát felügyeljük, segítsük növekedését." Fejes Réka szaktanfelügyelő asszony üzenetében a seregszemle céljáról így fogalmazott: „... népi jellegénél fogva, a fesztivál célja a magyar népi kultúra ápolása; ízelítőt nyújtani a megye különböző tájegységeinek népdal- és néptánckincséből; a néphagyományok iránti érdeklődés ébrentartása; a résztvevő tanítóközösségnek munkája tökéletesítéséhez, hatékonyabbá tételéhez nélkülőzhetetlen eszmecsere, tapasztalatcsere; a népi kultúra ébrentartása.” A helyi Morzsa-Kökényes népviseletbe öltözött pindurkái nyitották a műsort, aztán az Apró-Kökényes népes csapata lépett fel … majd a programfüzet szerint, táncot furulya, illetve népdalénekes váltva, pörgött a rendezvény holtpontmentesen 4 órán át.
A Kis-Kökényes küküllőmenti tánca zárta a programot, majd Dr. Barabás László szakmai értékelőjét hallhatta a közönség. A záróképre minden iskola egy párral képviseltette csoportját, akik ugyanakkor átvehették a szép, színes emléklapokat, illetve okleveleket, hogy ezek által is emlékezetes legyen a Dicsőszentmártonban töltött nap. Molnár Margit tanítónő Traian Gimnázium, Dicsőszentmárton |
|
|
"A tudatlanság nem mentség!" *** © Minden jog fenntartva dicsoszentmarton.ro |